دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


دلیل دیر حرف زدن برخی نوزادان چیست؟

نوزادانی که در سه ماه آخر بارداری و زودتر از زمان مقرر به دنیا می آیند دچار مشکل در توسعه قشر شنوایی مغز هستند. کارشناسان در جدیدترین پژوهش های خود دریافتند نوزادانی که نارس به دنیا می آیند به دلیل شکل نیافتن کامل بخش های ظریفی از مغز و تکمیل دیرتر این بخش ها به نسبت نوزادانی که در ماه 9 بارداری به دنیا می آیند بیشتر دچار اختلال گفتاری و زبان آموزی می شوند. این یافته ها نتیجه تحقیق دانشمندان دانشگاه ایلینوی بر روی نوزادان و بررسی مهارت کلامی آنها است. امکان دارد در نوزادان نارس، بخشی از مغز که باید پروتئین پیچیده ای برای آمادگی نوزاد برای صحبت را تولید و سلول های مغزی کلمه ها را پردازش کنند به دلیل زود به دنیا آمدن نوزاد دچار آسیب شده باشند.
نوزادانی که در سه ماه آخر بارداری مادر زودتر از زمان مقرر به دنیا می آیند دچار مشکل در توسعه قشر شنوایی مغز هستند که ناحیه ای ضروری برای شنیدن و درک صدای محیط اطراف است.گاهی از این موضوع به والدین و پزشکان کمک می کند تا نوزادنی که احتمال دارد دچار مشکل شنیداری و تکلم و تشخیص آوا هستند را زودتر شناسایی و اقدام های درمانی موردنیاز را برای آنها انجام دهند.
تولد نوزادان نارس به تازگی در جهان افزایش یافته است که دلایل مختلفی دارد و کارشناسان به بانوان توصیه می کنند برای جلوگیری از تولد نوزاد نارس توجه کافی به رژیم غذایی خود، پرهیز از استرس و انجام کارهای فیزیکی سنگین داشته باشند، همچنین مشاوره با پزشک متخصص به ویژه اگر سابقه سقط جنین یا تولد نوزاد نارس در بارداری های قبلی وجود دارد می تواند به میزان بالایی مانع از بروز زایمان زودرس شود.
ادامه مطلب ...


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشابیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمصاحبه هاصفحه اصلیسخن هفته