دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


بهداشت دهان و کم شنوایی

دندان های سالم یک لبخند زیبا برای ما به ارمغان می آورند، اما آیا می دانستید که یک دهان پاکیزه از شنوایی شما نیز محافظت می کند؟

ممکن است در وهله اول درک این موضوع که بهداشت دهان چقدر در روند کم شنوا شدن شما تاثیر دارد، کمی دشوار باشد.
پس از بیانی جزئی تر به این موضوع می پردازیم:

باکتری های مضرری که در نتیجه ی عدم رعایت بهداشت دهان رشد می کنند، می توانند وارد جریان خون شده و باعث التهاب و باریک شدن شریان ها و رگ ها شوند. التهاب ایجاد شده به رگ های مسئول سلامت شنوایی و مغز شما نیز منتقل می شود.

بیایید نگاه مختصری به عملکرد گوش بندازیم. صداهای محیطی توسط لاله گوش جمع آوری شده و از طریق مجرای خارجی به گوش میانی و از آنجا به گوش داخلی منتقل می شوند. گوش داخلی ساختاری است که مسئول دریافت صداها می باشد. صداها در گوش داخلی توسط سلول های مویی ( StereoCilia ) به پیام های عصبی تبدیل شده و برای پردازش، از طریق اعصاب شنوایی به مغز فرستاده می شوند.

عوامل مختلفی از جمله خون رسانی ضعیف مویرگ ها می توانند به سلول های مویی آسیب برسانند. زمانی که این سلول ها آسیب می بینند دیگر امکان ترمیمشان وجود ندارد و کم شنوایی رخ می دهد. این روند با افزایش سن به طور طبیعی اتفاق می افتد، اما عوامل دیگری مثل بهداشت دندانی ضعیف می تواند این روند را تسریع کند.

دقیقا مثل کم شنوایی درمان نشده، بهداشت ضعیف دندانی ممکن است منجر به زوال مغزی و فراموشی شود. باریک شدن و بسته شدن شریان ها به واسطه عفونت های دندانی، جریان خون به مغز را مختل کرده و حتی ممکن است با مسیری که صدا ها از طریق عصب شنوایی به مغز می رسند تداخل داشته باشد. نتایج تحقیقاتی که در سال 2010 میلادی در دانشگاه کالیفرنیا روی 5468 نفر به مدت 18 سال انجام شد نشان داد افرادی که مسواک می زدند نسبت به افرادی که مسواک نمیزدند، 65 درصدکمتر احتمال ابتلا به زوال مغزی دارند. محققان بر این باورند که آسیب مغزی زمانی اتفاق می افتد که باکتری های مضرر از طریق جریان خون به مغز منتقل می شود.

و اما خبر خوب؛ مسواک زدن مرتب دندان ها و ملاقات های منظم با دندان پزشک تا حدود قابل توجهی خطر کم شنوایی ناشی از عفونت های دندانی و بیماری های باکتریایی را کاهش می دهد.

پس بهتر است به سلامت و بهداشت دهان خود اهمیت دهید تا همواره از دنیای پرهیاهوی صداها لذت ببرید...

تهیه و تدوین: گروه علمی موسسه دانش بنیان نیوشا


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشابیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرصفحه اصلیمصاحبه هاسخن هفته