دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


چه عواملی باعث بروز نوروپاتی شنوایی درکودکان میشود


یکی از بیماریهای خاص شنوایی که متأسفانه مردم اطلاعاتی کمی در مورد این بیماری دارند، عارضه «نوروپاتی شنوایی» یا «آسیب عصب شنوایی» است. عوامل زیادی میتواند در ایجاد این آسیب دخیل باشند. در این امر از ژنتیک یا وراثت گرفته تا پیرگوشی می تواند نقش داشته باشد. به عنوان مثال از عوامل ایجاد این آسیب، مسمومیتها به ویژه توسط داروهای شیمیایی یا سمیت زای گوش، زردی در کودکان بهخصوص در کودکانی که به دلیل زردی بستری شوند و خونشان عوض میشود، است. سروصدای بیش از حد و نویزهای صنعتی در محیطهایی که کارگران مشغول کار هستند و از محافظ گوش استفاده نکنند همچنین برخی از پیرگوشیهایی که با افزایش سن، عصب شنوایی آسیب میبیند از دیگر عوامل ایجاد کننده آسیب در عصب شنوایی است. در این نوع اختلال سلولهای شنوایی کار خودشان را درست انجام میدهند و این عصب است که مشکل دارد زیرا عصب باید سیگنالها را از حلزون گوش بگیرد و تحویل مغز دهد که متاسفانه اختلال در این ناحیه سبب مشکل میشود.
باید در کودکانی که دچار زردی هستند و زردی بالایی دارند یا فرزندان خانوادههایی که نسبت فامیلی دارند و به خصوص کودکانی که به دلیل زردی خونشان عوض شده حتما علاوه بر آزمایش OAE, آزمایش ABR را انجام دهند.
جهت مشاهده ادامه مطلب👈 اینجا را کلیک 👉 کنید .


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشابیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمصاحبه هاصفحه اصلیسخن هفته