دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


سوت کشیدن گوش هایتان را جدی بگیرید

عارضه سوت کشیدن گوش ها را دست کم نگیرید و حتما برای درمان علت اصلی آن به متخصص مراجعه کنید.

صدای وز وز گوشها دو نوع است، در نوع اول تنها خود بیمار این صدا را میشنود (شایع تر است) و نوع دوم صدای وز وز را هم خود بیمار میشنود و هم دیگران قادر به شنیدن این صدا هستند، این عارضه بسیار شایع است و میتواند علامت بسیاری از اختلالات و بیماریها باشد.

تعداد کمی سلولهای عصبی در درون سیستم شنوایی قرار دارند (این سلولها تکثیر ندارند و در صورت آسیب و از بین رفتن جایگزین و ترمیم ندارند) وظیفه این سلولها تبدیل حرکات مکانیکی به انرژی الکتریکی است و متناسب با تعداد این سلولها پتانسیل الکتریکی خاصی در گوش وجود دارد (که پیامهای بیصدایی برای مغز محسوب میشود).
آسیبهایی که به سیستم شنوایی میرسد مانند وقتی که تعداد این سلولها بر اثر آسیب، کاسته شود میزان مشخص پتانسیل الکتریکی (بیصدایی) بهم ریخته و در نتیجه (پیام بیصدایی) به صدای وز وز تبدیل میشود.
قرار گرفتن در معرض صدای بسیار شدید (صداهای انفجاری و...)، برخی داروها، سن بالا، تنگ شدن رگهای مرتبط با سیستم شنوایی، بدخوابی، عصبانیت، افسردگی، سینوزیت، شدت ضربان قلب و... از جمله عوامل بیماریهایی هستند که با این علامت (وز وز گوش) همراه هستند.
برخی تومورهای سرطانی نیز با این علامت همراه هستند و از این رو به افراد توصیه میشود مسئله وزوز گوش را سرسری نگیرند و حتما با مراجعه با متخصص و کشف علت آن برای پیشگیری و درمان بیماری خود اقدام کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشابیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمصاحبه هاصفحه اصلیسخن هفته